Публікації

Що нового приготував нам новий Кримінальний процесуальний Кодекс України. Практичні поради


 По перше, КПК України  вже не передбачає таких понять, як  «кримінальна справа», «постанова про порушення  кримінальної справи»,  на сьогоднішній день ведеться кримінальне провадження, яке починається з внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. У Єдиному реєстрі досудових розслідувань автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження. 

Новий КПК розділяє  злочини на  кримінальні правопорушення  та  кримінальні проступки. Хоча,  й досі не прийнято Закон України «Про  кримінальні проступки»,  а   відповідно на сьогодні  відсутній  критерій  за котрим можна розділити, яке діяння  є кримінальним правопорушенням,  а  яке кримінальним проступком. 
  Хоча, глава 25 КПК України передбачає особливості досудового  розслідування  кримінальних проступків, які за великим рахунком,   не дуже  й відрізняються  від  «протокольної  форми досудової підготовки  матеріалів»,    яка була передбачена    старим законодавством. 

 Доволі багато в публікаціях, щодо новації кримінально-процесуального законодавства, вказувалось про ведення суду присяжних. Однак, в нашій судовій системі «присяжними» замінили «народних засідателів», у складі двох професійних суддів  та  трьох  присяжних.    

 Коли ж  починається   розслідування кримінальної  справи  та  кримінальне переслідування? Кримінальним процесуальним кодексом встановлено -   слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування.  
Таким чином, будь-який «перспективний» підозрюваний, вже не може отримати  на руки постанову про порушення кримінальної справи та  не  може  розуміти, що ж йому загрожує. Тільки коли Вам буде пред’явлене повідомлення про підозру або відносно  Вас  обрано запобіжний захід, з цього часу  Ви  є  підозрюваним   у вчиненні кримінального правопорушення. 

Чи можете  Ви бути допитаним  по  справі до пред’явлення  Вам повідомлення про підозру?   Звичайно так,  та чи правомірно це?  Новий  КПК чітко  визначив, що суд зобов’язаний визнати істотними порушеннями прав людини і основоположних свобод  отримання показань від свідка,  якій надалі буде  визнаний підозрюваними чи обвинуваченим у цьому кримінальному провадженні. Таким чином, якщо під  час кримінального провадження ви були допитані  як  свідок,  а після на підставі  ваших же  показів, вам пред’явлено повідомлення про підозру, ваші первинні  свідчення не  можуть бути доказом   вашої  винуватості.  
Захисником у   кримінальному провадження може бути тільки адвокат.  Навіть при закінченні досудового розслідування і після відкриття  матеріалів для ознайомлення Ваші близькі родичі не можуть бути визнані  Вашим  захисником.  У випадку відсутності коштів найняти адвоката, Ваш захист може бути доручений, за вашим клопотанням відповідному органу, уповноваженому законом на надання безоплатної правової допомоги.  У відповідності  до Закону  України «Про безплатну правову допомогу», в усіх областях України  створенні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які  діятимуть з 1 січня 2013 року. 

Якщо Ви  вважаєте себе  потерпілим  у справі,  Вам може  бути відмовлено  у визнанні  потерпілим,  за наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення подана особою, якій не завдано шкоди.  Вказана постанова може  бути оскаржена   слідчому судді.

 На протязі  всього досудового розслідування,  Вас  окрім  слідчого, який  веде  кримінальне провадження, буде супроводжувати слідчий суддя, якому  переданні численні повноваження слідчого.  Саме слідчий  суддя вирішує який запобіжний захід застосувати до підозрюваного, чи є необхідність   в накладенні  арешту на майно, накладення грошового стягнення, тимчасове обмеження у користування спеціальним правом та ін.

Залучити  експерта  та  ініціювати проведення  експертизи  може  не тільки слідчий, а  будь-яка зі сторін кримінального провадження. 

За клопотанням учасників процесуальної дії  застосування технічних засобів фіксування є обов’язковим,   в тому  числі й під час   досудового розслідування. 

Особа має отримати повістку про виклик або бути повідомленою про нього іншим шляхом не пізніше ніж за три дні до дня, коли вона зобов’язана прибути за викликом. В разі неявки  на  Вас  може бути  накладено грошове стягнення. 

Слідчий, прокурор може тимчасово обмежити підозрюваного у користуванні спеціальним правом та вилучити документи, які посвідчують користування спеціальним правом, а саме: 1) право керування транспортним засобом або судном; 2) право полювання; 3) право на здійснення підприємницької діяльності.

Якщо раніше слідчий міг провести виїмку, то  на сьогодні, на підставі ухвали слідчого судді, замість виїмки, здійснюється тимчасовий доступ до речей і документів, який полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Замість підписки про невиїзд, передбачене  особисте зобов’язання, яке  полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов’язання виконувати покладені на нього слідчим суддею обов’язки.  В разі невиконання зобов’язань,  до підозрюваного  може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру мінімальної заробітної плати до 2 розмірів мінімальної заробітної плати.

 Новий  КПК  передбачає застосування електронних засобів контролю на тілі підозрюваного, обвинуваченого та  запобіжний захід -  домашній арешт

Новим  КПК визначений момент затримання, а саме особа є затриманою з моменту, коли вона силою або через підкорення наказу змушена залишатися поряд із уповноваженою службовою особою чи в приміщенні, визначеному уповноваженою службовою особою. 
Крім того, у підрозділі органу досудового розслідування мають бути призначені одна або декілька службових осіб, відповідальних за перебування затриманих.   
Уповноважена службова особа, що здійснила затримання, зобов’язана надати затриманій особі можливість негайно повідомити про своє затримання та місце перебування близьких родичів, членів сім’ї чи інших осіб за вибором цієї особи.

При обранні запобіжного заходу у  вигляді взяття під варту,  за клопотанням сторін або за власною ініціативою слідчий суддя, суд має право заслухати будь-якого свідка чи дослідити будь-які матеріали, що мають значення для вирішення питання про застосування запобіжного заходу.   
      Слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов’язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов’язків, передбачених цим Кодексом.   
      Таким чином, при вирішенні питання, чи є підстави для взяття під варту підозрюваного, законодавець передбачив альтернативу застосування застави, за  виключенням  випадків передбачених законодавством. 

 Для того, щоб ознайомитися з матеріалами  досудового розслідування не обов’язково чекати закінчення досудового слідства. Слідчий, прокурор зобов’язаний за клопотанням сторони захисту, потерпілого надати їм матеріали досудового розслідування для ознайомлення. Відмова у наданні для ознайомлення загальнодоступного документа, оригінал якого знаходиться в матеріалах досудового розслідування, не допускається.

 Допит не може продовжуватися без перерви понад дві години, а в цілому - понад вісім годин на день.  Очна ставка відміняється, замість неї слідчий, прокурор має право провести одночасний допит двох чи більше вже допитаних осіб для з’ясування причин розбіжностей у їхніх показаннях.

 У кримінальному провадженні можуть бути укладені угоди, а саме: 1) угода про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим; 2) угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.

          Кримінальний процесуальний Кодекс України, не зважаючи на численні  новації, покликаний забезпечити права та інтереси учасників кримінального судочинства. Новим законодавство передбаченні численні механізми збирання  доказів  не тільки   для  сторони обвинувачення  (прокурорів , слідчих),  але  й для сторони захисту.  Головне,  вчасно  зреагувати  на  порушення  Ваших прав  й  передбаченим законодавством засобами,  захисти   й  відстояти свої права. 
 

 


Інші публікації


Юридичні послуги Київ | Юридична допомога Київ | Послуги юриста Київ | 2010- | Копіювання матеріалу сурово заборонено