Публікації

Питання у справах щодо стягнення страхового відшкодування.


Питання у справах щодо стягнення страхового відшкодування. Справи щодо відшкодування страхової виплати, внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, потерпілій особі є доволі різноманітними. І, кожна зі справ має свої особливості, розберемо деякі з них.

Питання щодо належного Відповідача, або до кого звертатися в суд, щодо відшкодування шкоди.

До 2018року Верховним Судом України було прийнято постанову, відповідно якої потерпіла особа має право самостійно обирати до кого звертатися з позовом до страхової компанії чи-то до винуватця. І разі, якщо, наприклад, страхова компанія (страховик) знаходиться процесі банкрутства, права потерпілої особи були захищені, адже потерпіла особа мала право звернутися до винуватця ДТП з вимогою щодо відшкодування завданої шкоди. На сьогодні, така судова практика вже недійсна. Адже, в липні 2018року колегія Великої Палата Верховного Суду зазначила, що в Україні існує інститут обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів, а тому, пред’явлення вимоги до безпосереднього винуватця у межах страхового ліміту суперечить меті такого інституту. На цій підставі, суд прийшов до висновку, що у випадку пред’явлення вимоги до винуватця, який застрахував свою цивільно-правову відповідальність суди повинні відмовляти в задоволенні таких позовних вимог. Зазначений правовий висновок у подальшому був ще раз підтриманий Великою Палатою Верховного Суду у Постанові № 760/15471/15-ц від 03.11.2018 року.

Нарахування інфляційних та 3% річних на суму страхової виплати. Великою Палатою Верховного Суду було прийнято постанову № 686/21962/15-ц від 16.05.2018 року у якій судді прийшли до висновку, що стаття 625 ЦК України (нарахування інфляційних та 3% річних) підлягає застосуванню до усіх видів зобов’язань, як до договірних, так і до позадоговірних, наприклад, відшкодування шкоди. Тобто, окрім стягнення шкоди, визначеної Актом (звітом/експертизою), потерпіла особа має право нарахувати на цю суму ще інфляційні нарахування та 3 % річних.

Що є доказом розміру завданої шкоди.Звіт (Акт) про оцінку майна є доказом розміру завданої шкоди, а ні рахунок та акти виконаних робіт надані СТО. Так, Верховний Суд у складі суддів палати Касаційного цивільного суду у своїй Постанові № 753/21177/16-ц від 19.09.2018 року вказав, що рахунок та акти виконаних робіт надані СТО не є належним та допустимим доказом у справі. Подібну позицію висловили і судді Верховного Суду у складі палати Касаційного цивільного суду у Постанові № 466/9318/14-ц від 27.06.2018 року. В даному випадку, на нашу думку, доцільно проводити судову експертизу під час судового розгляду справи.

Якщо винуватець ДТП перебуває у трудових відносинах.

Відповідальність юридичної особи за шкоду, завдану працівником, наступає лише у випадках, коли винуватець ДТП не лише перебуває з такою юридичною або фізичною особою в трудових відносинах, а й заподіяв відповідну шкоду саме у зв'язку та під час виконання своїх трудових (службових) обов'язків. Зазначений правовий висновок був зазначений Верховним судом у складі суддів палати Касаційного господарського суду у Постанові № 914/820/17 від 25.07.2018 року.

Занижений звіт страхової компанії щодо розміру страхової виплати.У випадках, коли деліктні відносини поєднуються з відносинами обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, боржником у деліктному зобов'язанні в межах суми страхового відшкодування виступає страховик особи, яка завдала шкоду. Цей страховик, хоч і не завдав шкоди, але є зобов'язаним суб'єктом перед потерпілим, якому він виплачує страхове відшкодування замість винуватця у передбаченому Законом України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» порядку. Тобто, за для поновлення прав потерпілої особи, в даному випадку, необхідно звертатися до суду як до страхової компанії, в межах суми страхового відшкодування визначеної договором, так і до винуватця, щодо стягнення різниці між сумую страхового відшкодування та реально понесеними збитками та підкріпити свої доводи висновком незалежного експерта.

Інші публікації


Юридичні послуги Київ | Юридична допомога Київ | Послуги юриста Київ | 2010- | Копіювання матеріалу сурово заборонено