Публікації

ЧИ СПЛАЧУЄ ФОП БЕЗ ДОХОДУ ЄСВ?


ЧИ СПЛАЧУЄ ФОП БЕЗ ДОХОДУ ЄСВ?

На сьогоднішній день велика численність публікацій, щодо сплати фізичними особами підприємцями, які не  отримають доходу єдиного соціального внеску. У всіх публікаціях йде посилання на зразкове Рішення Верховного Суду від 02.09.2019 №520/3939/19, щодо оподаткування самозайнятої особи, яка одночасно зареєстрована ще і як ФОП 

(http://www.reestr.court.gov.ua/Review/84077152).

Однак, у вказаній справі є суттєва особливість і вказана  судова практика  стосується не всіх ФОПів. У вказаній справі йде  мова про можливість подвійного нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за результатами здійснення одного й того ж виду господарської діяльності: як підприємницької, так і незалежної професійної діяльності (адвокатська діяльність, діяльність судового експерта, арбітражного  керуючого та ін.).

Контролюючий орган зазначає, що в результаті встановлення позивачу як фізичній особі-підприємцю ознаки незалежної професійної діяльності до ІКП з КБК 71040000 в автоматичному режимі проводиться нарахування єдиного внеску як фізичній особі-підприємцю та як фізичній особі, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Верховний  суд  прийшов до висновку про наступне.

За наявного існуючого правового регулювання взяття та перебування на обліку платника єдиного внеску фізичної особи-підприємця з ознакою провадження незалежної професійної діяльності не передбачено.

Взяття контролюючим органом на облік особи як платника єдиного внеску - фізичної особи-підприємця (пункт 4 частини першоїстатті 4 Закону  України «По  збір та облік єдиного внеску  на загальнообов’язкове державне соціальне  страхування») та внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб унеможливлює нарахування єдиного внеску за іншим типом платника без прийняття відповідних рішень і внесення змін щодо попереднього обліку особи у спосіб, визначений названим Законом і підзаконними нормативно-правовими актами.

Підзаконний нормативно-правовий акт спеціальної облікової політики в частині визначення такої категорії платників єдиного внеску, як фізична особа-підприємець з ознакою здійснення незалежної професійної діяльності не відповідає статті  4 Закону  України «По  збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне  страхування».

Зміна контролюючим органом обліку особи платника єдиного внеску в спосіб, не встановлений Законом або встановлений підзаконним нормативно-правовим актом, який не відповідаєЗакону в цій частині, та нарахування на підставі таких дій єдиного внеску, суперечить принципам законності та належного врядування.

Аналіз поданих на розгляд Суду типових справ вказує на наявність інших ознак та особливостей, які впливають на елементи бази нарахування єдиного внеску (наявність інвалідності платника внеску, перебування у трудових правовідносинах, отримання пенсії за віком тощо), вирішення цих справ з особливостями перебуває за межами зразкової справи.

Щодо перебування фізичної особи підприємця, ще і у трудових відносинах, судова влада здійснила свій висновок у справі № 340/453/19 на користь  фізичної особи підприємця.

Другие публикации


Юридичні послуги Київ | Юридична допомога Київ | Послуги юриста Київ | Всі права захищені | Копіювання матеріалу строго заборонено
Закрити